projektowanie-wnetrz

Projektowanie wnętrz to trudny orzech do zgryzienia!

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom trudna sztuka. Przede wszystkim liczy się dobry koncept i oryginalność. Na własną rękę czasem bardzo ciężko jest znaleźć odpowiedni pomysł na urządzenie wnętrz. W tym celu warto skonsultować się z fachowcem, który najlepiej orientuje się w obecnych trendach. Aranżacje wnętrz w dużej mierze zależą od oczekiwań domowników. Bowiem trzeba dopasować do nich wiele elementów, które razem stworzą spójną całość. W tym przypadku wymienia się między innymi kolorystykę ścian, meble i pozostałe elementy dekoracji. Sztuka łączenia ze sobą różnych struktur, kolorów i gabarytów jest sporym wyzwaniem dla amatora. Wówczas nie ma mowy o jakichkolwiek pomyłkach. Na szczęście na rynku dostępna jest cała masa różnych materiałów, dzięki którym każde pomieszczenie może nabrać wyjątkowego klimatu i wyrazu. Problem pojawia się już na etapie projektowania, bowiem bogaty asortyment wbrew pozorom wcale nie ułatwia podjęcia słusznej decyzji. Im więcej mamy możliwości, tym trudniej jest się zdecydować na konkretny materiał, odcień czy strukturę.

Podstawowym krokiem w czasie projektowania wnętrz okazuję się ustalenie koncepcji. Musimy wiedzieć, w jakim stylu chcemy urządzić naszą przestrzeń życiową. Czasem zbyt duże nagromadzenie pomysłów nie ułatwia pracy. Dlatego wręcz na wagę złota okazuje się skorzystanie z pomocy projektanta wnętrz. Dzięki swojemu doświadczeniu będzie w stanie wydobyć prawdziwą magię z każdego pomieszczenia. Czasem taki prosty zabieg jak zmiana dekoracji nadaje pomieszczeniu jakiegoś mocniejszego wyrazu, czy po prostu tak zwanego „pazura”. Zatem nikogo nie dziwi fakt, że projektowanie wnętrz to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Profesjonalne projektowanie wiąże się ze  śledzeniem nowości i trendów z tej branży. Chociaż musimy mieć na uwadze, że nie w każdym z wnętrz nowoczesny styl będzie trafionym pomysłem. Czasami w urządzaniu domu czy mieszkania można posiłkować się stylem klasycznym czy art deco. Najczęściej to same wnętrza nakierowują na ich odpowiednią dekorację. Projekt powinien odzwierciedlać klimat danego pomieszczenia, a także upodobniać się do jego domowników. Proces pracy nad projektem jest więc procesem złożonym, ponieważ wszystkie czynniki powinny ze sobą współgrać.

Jednym z dominujących rozwiązań w nowoczesnym projektowaniu wnętrz jest stawianie nacisku na otwarte przestrzenie. Nie każdemu takie pomysły architektoniczne muszą jednak przypaść do gustu. Szukając inspiracji powinniśmy interesować się bieżącymi dokonaniami w dziedzinie projektowania wnętrz. W tym między innymi zaznajomić się z prasą branżową, oglądać liczne programy designerskie, czy też uczestniczyć w targach mieszkaniowych. Obecnie znaczący wpływ na projektowanie wywiera nie tylko metraż mieszkania, ale także jego lokalizacja, czy też rozkład pomieszczeń. Mając na uwadze te poszczególne składniki, powinniśmy za sprawą swojego projektu stworzyć idealne wnętrza. Pomocne okazują się także najnowsze programy komputerowe. Z ich pomocą możemy skutecznie zaplanować wystrój naszego domu. Zyskujemy możliwość przeprowadzenia wirtualnego remontu i jednocześnie możemy się przekonać, jak dane rozwiązania, będą się prezentowały w rzeczywistości. Dla wielu z Nas urządzenie własnego „M” może  przyprawić o niezły zawrót głowy. Jednak wszelkie wątpliwości mogą zniknąć wraz z zatrudnieniem profesjonalnego architekta wnętrz. Podstawową wskazówką będzie w tym przypadku ustalenie budżetu. Być może dzięki ściśle określonym ramom finansowym, łatwiej będzie trzymać się wybranego projektu. W sytuacji, kiedy nie ma limitu finansowego wyobraźnia i kreatywność projektanta może skutkować naprawdę oryginalnym pomysłom. Oczekiwania współczesnego konsumenta są jednak niejednoznaczne. Dla jednych bowiem w mieszkaniu liczy się funkcjonalność, a dla innych wręcz przeciwnie. Im więcej nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań, tym lepiej. Decydując się na dany projekt wnętrza, powinniśmy być świadomi podejmowanej decyzji, bowiem otoczenie w dużym stopniu kształtuje także naszą osobowość i styl życia.

Polecamy: Projektowanie wnętrz Katowice – Anna Kowalcze.

Jakub Zabłocki

Jakub Zabłocki

Z zamiłowania pasjonat aranżacji wnętrz oraz architektoniki. Doradza przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych, remontów oraz planowania wystroju wnętrz.

Więcej wpisów