projektowanie-wnetrza

Programy do projektowania – zaprojektuj sam!

Jeżeli marzysz o domu jedynym w swoim rodzaju, to możesz zrealizować swoje plany. Oczywiście, będzie to wymagało od Ciebie wiele poświęcania, a także czasu, jednak z pewnością sobie poradzisz. Wiele osób dokładnie wie, jak powinny wyglądać ich wymarzone domy, meble czy inne konstrukcje, jednak największym kłopotem okazuje się przelanie swojej wizji na papier. Od lat wykonywanie projektów zarezerwowane było wyłącznie dla osób, które doskonale się na tym znają i są fachowcami. Dzisiaj, przy tak rozwiniętej technice okazuje się, że projektowanie dostępne jest dla każdego. 

Dobrej jakości sprzęty, m.in. komputery, a także wysokiej klasy oprogramowanie sprawia, że projektowanie stało się o wiele przyjemniejsze, ale też bardzo skuteczne, szybkie i łatwiejsze. Nie trzeba mieć już wielkich zdolności do rysowania i tworzenia ręcznych projektów, wystarczy mieć wyobraźnię przestrzenną i rozwinięty dobry gust. Jednak, nadal wiele osób nie wierzy w swoje siły i wydaje bardzo dużo pieniędzy na wynajęcie projektantów. Obecnie powoli odkłamuje się pewne stare „prawdy”. Po pierwsze, że programy do projektowania przeznaczone są wyłącznie do specjalistów, po drugie, że programy są bardzo drogie, a po trzecie, że są wyłącznie po angielsku. Oczywiście wszystko to nie jest prawdą. Dostępne dziś programy są przyjazne dla każdego!

Tylko po angielsku

Wiele osób obawia się, że ich język obcy nie jest wystarczający, aby obsługiwać profesjonalny program projektowy. Cóż, dziś programy są w różnych językach i bez najmniejszego kłopotu możemy znaleźć program, który jest po polsku. Wiele zamienników CAD cenionych jest właśnie za tłumaczenie. Nie musisz więc obawiać się niedostatecznej znajomości języka.

Bardzo drogie

Owszem, jeszcze kilka lat temu wszystkie programy do projektowania były bardzo kosztowne. Dzisiaj również się takie zdarzają – niektóre to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak, w ostatnim  czasie powstało wiele, bardzo dobrych, niczym nie odbiegających od najpopularniejszych, programów projektowych. Są one przystępne w cenie, a także bardzo proste w obsłudze.

Tylko dla profesjonalistów

Można było tak myśleć, kiedy dostęp do nowoczesnych technologii i osiągnięć oraz rozwiązań z tzw. „zachodu” był dla większości nieosiągalny. Obecnie każdy kto ma pasję, a nie ma czasu lub pieniędzy na studia, może zająć się tym, co lubi. Oczywiście, w większości przypadków, realizacja projektów będzie naszym hobby, jednak dzięki niemu będziemy mogli spełnić się na wielu płaszczyznach. Pamiętaj, że wszystko możesz zaprojektować sam! Oczywiście, jeżeli nie masz uprawnień, projekt przed realizacją będzie musiał być zatwierdzony, jednak satysfakcja z utworzenia własnego działa jest i tak bardzo duża!

Jeżeli zatem zawsze pasjonowałeś się projektowaniem – nie tylko domów, ale różnych obiektów, nie musisz rezygnować z marzeń. Nie musisz zapisywać się na studia czy specjalistyczne kursy. Wystarczy, że zakupisz profesjonalny program i szybko wykreujesz piękne projekty, które będą czekały już tylko na realizację!

Jakub Zabłocki

Jakub Zabłocki

Z zamiłowania pasjonat aranżacji wnętrz oraz architektoniki. Doradza przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych, remontów oraz planowania wystroju wnętrz.

Więcej wpisów